

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1.5 mF |
| Voltage Rating (DC) | 4 V |
| Tolerance | 10 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 15 mΩ |
| Height - Seated (Max) | 4.3 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Width | 4.3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 40 µA |
| Dissipation Factor | 6 % |
| Height | 4.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 4 V |
| Depth | 4.3 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Pitch | 4.4 mm |
| Voltage | 4 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Features | General Purpose |
| Schedule B | 8532210050 |
| Type | Molded |
Stock: 80
Distributors
pcbx
Unit Price$3.52867
Ext.Price$3.52867
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.52867 | $3.52867 |
| 10 | $2.57409 | $25.74090 |
| 25 | $2.37629 | $59.40725 |
| 50 | $2.19369 | $109.68450 |
| 100 | $2.07599 | $207.59900 |
| 300 | $1.93736 | $581.20800 |
